10 dôvodov, prečo robiť Nordic Walking

Ak ste klikli na tento článok, asi viete, čo je Nordic Walking, alebo rozmýšľate, prečo vôbec začať robiť Nordic Walking. Prípadne máte za sebou kurz a uvažujete, či brať so sebou walkingové paličky
pravidelne. Nebudem opisovať techniku ani jej základné body. Na to sú rôzne kurzy a prednášky. Ponúkam mojich 10 dôvodov, ktoré mi pomáhajú dodržať pravidelný tréning.

  1. Spaľujem primárne tuk, vďaka tepovej frekvencii 60 – 70%. Takže chudnem počas primeranej námahy, nemusím najprv vypotiť dva litre vody.
  2. Pracuje celé telo (650 svalov) rovnomerne. Nepreťažuje sa žiadna oblasť. Skúste napríklad bicyklovať zopár kilometrov naviac. Zabrať dostane síce aj chrbát, ale bude jeho bolesť výsledkom posilňovania?
  3. Precvičujem mozog. Myslíte si, že v práci musíte „myslieť na všetko“ a po príchode domov potrebujete „vypnúť“? Presne tak! Veľa chaotických myšlienok potrebujete čo najskôr zaškatuľkovať a utriediť, aby odznel ich negatívny dopad. Preto nútite sústredeným, koordinovaným pohybom, hemisféry dostať do normálu.
  4. Posilňujem lymfatický systém. Rýchlejšie sa odplavujú toxíny z tela.
  5. Som vonku. Ani nemusím rozpisovať, aký je rozdiel medzi prechádzkou v prírode a upotenou telocvičňou.
  6. Rastiem. Správnou technikov naťahujem priestor medzi platničkami a posilňujem vnútorné svaly okolo chrbtice.
  7. Účinne odstraňujem bolesť chrbta po 8 hodinách sedenia.
  8. Pri cvičení môžem mať spoločnosť. Nordic Walking sa robí v intenzite, pri ktorej sa dá rozprávať.
  9. Učím sa sústrediť. Relaxovanie je vždy sústredená činnosť. Či už počúvame hudbu, sledujeme dych, prírodu, rozprávame sa s priateľmi. Sústredíme sa presne na to, čo práve robíme. Pravá, ľavá, ruka, noha…
  10. Moji psi sú šťastnejší. Opýtajte sa ich, chodia so mnou.

Rozmýšľate ešte stále prečo skúsiť začať robiť Nordic Walking, alebo už máte jasno? Samozrejme okrem spomínaných oblastí, v ktorých pomáha Nordic Walking je veľa. Rekonvalescencia po operácii karcinómu prsníka, problémy s metabolickým trávením, poruchy učenia u detí, osteoporóza, nízka imunita, neurologické a onkologické ochorenia, alergie, depresie, diabetes, crdcovo-cievne ochorenia, zvýšený cholesterol. A mnoho ďalších.

Pridaj komentár